Ciekawostki związane z drukiem 3D

Drukowanie narzędzi, urządzeń protezowych, a nawet całych domów to tylko kilka możliwości, jakie dają drukarki 3D. Modele ewoluują w szybkim tempie i wykorzystywane są w różnych branżach – począwszy od budowniczej, aż po medyczną. Istnieje kilka interesujących faktów związanych z tym tematem, które zaskoczą niejednego.

Czy to na pewno taka nowość?

Choć wielu osobom wydawać by się mogło, że urządzenia do druku 3D to zupełnie świeży pomysł, który powstał najdalej kilka lat temu, to okazuje się, że są w dużym błędzie. Pierwsze prace nad drukowaniem przestrzenny rozpoczęto w latach 70. ubiegłego wieku. Rok 1984 to oficjalny moment rozpoczęcia prac nad metodą druku 3D, która nazywana była przez swojego protoplastę „stereolitografią”. W tym czasie pracowało nad nią jeszcze kilka innych osób w rożnych stronach świata.

Skąd nazwa tej metody?

Pierwszy raz określenia „druk 3D” użyto w roku 1993 przez specjalistów, którzy pracowali nad modelami tworzonymi z proszku gipsowego. Początkowo termin ten odnosił się tylko do tej jednej metody i jednego materiału, jednak z czas zaczął dotyczyć wszystkich elementów powstających w wyniku druku przestrzennego.

Sposób działania drukarki

Każda drukarka 3D działa na podobnej zasadzie – drukowany produkt składa się z warstw nakładanych jedna na drugą w formę, jaką ma przybrać przedmiot. Możliwe jest to dzięki elementom ruchomym, które przemieszczają się po nałożeniu jednej warstwy do miejsca, w którym rozpoczynały, by proces zacząć od nowa. W zależności od modelu drukarki i jej przeznaczenia elementy, które się na nią składają, mogą osiągać nawet kilka metrów. Uzyskanie wysokiej jakości możliwe jest przez nakładanie bardzo cienkich warstw – im cieńsze, tym przedmiot lepiej się prezentuje (jest gładki, nie widać na nim żadnej faktury, a warstwy druku są niewyraźne).

druk

Jakie możliwości dają drukarki 3D?

Wykorzystanie druku 3D w branży budowniczej pozwala na wybudowanie domu zaledwie w jeden dzień. Ściany budynku to dwie warstwy materiału oddzielone pusta przestrzenią, która przeznaczona jest na wypełnienie izolatorami. Specjalnie przygotowany projekt pozwala podczas drukowania na zostawienie w ścianie otworów na okna i drzwi. Metodą, która pomoże w tego typu projektach to Druk 3D FDM.
Drukarki wykorzystuje się również do drukowania protez rąk. Niskie koszty produkcji takich elementów, a także możliwości, jakie dają osobom pozbawionym kończyny są zaskakujące. Protezy, które powstały przez wykorzystanie druku 3D pozwalają zginać palce bez wykorzystania elektroniki, a przez samą pracę nadgarstka. Dzięki temu można chwytać przedmioty, otwierać drzwi czy jeździć na rowerze.

Najdziwniejsze materiały wykorzystane w druku 3D

Wykorzystanie czekolady do drukowania przedmiotów wydaje się być niemożliwe. Okazuje się nie tylko, że jest to wykonalne, ale również ma w sobie duży potencjał, jeśli chodzi o branżę cukierniczą. Drukarka musi posiadać specjalną głowicę, a czekolada odpowiednią konsystencję. Innym, bardzo nietypowym materiałem jest lód. Drukarka, która tworzy przedmioty z lodu wyposażona jest w specjalne mechanizmy, które zamiast podgrzewać to chłodzą materiał.