Długopis i drukarka 3D w domu – pomysł na kreatywne spędzanie czasu

Możliwość tworzenia przedmiotów w technologii 3D w zaciszu własnego mieszkania to świetny sposób na to, by zorganizować wyjątkowy czas nie tylko dla siebie, ale również dla dzieci. Jeśli więc kończą Ci się już pomysły na organizowanie rozrywek swoim pociechom, przemyśl drukarki i długopisy 3D. Zabawa nimi ma wiele zalet zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych.

Innowacja na rynku – długopis 3D

Rysowanie długopisem 3D w odróżnieniu od zwykłego długopisu odbywa się w przestrzeni. Przy jego pomocy można stworzyć trójwymiarowe formy o dowolnym kształcie. Długopis wykorzystuje specjalne tworzywo, które jest podgrzewane do odpowiedniej temperatury. Dzięki lekko płynnej konsystencji rysowanie w przestrzeni jest możliwe, ponieważ plastik powoli uwalnia się, a w kontakcie z powietrzem niezwykle szybko zasycha. Wkładem długopisu jest zazwyczaj tworzywo określane jako ABS, choć coraz częściej wykorzystuje się bioplastik produkowany z kukurydzy, który określany jest skrótem PLA. Ma on niższą temperaturę topnienia. Większość modeli posiada małą głowicę z dyszą drukującą, przez którą wydobywa się tworzywo; zasobnik na tworzywo; przyciski kontrolera temperatury; sterownik szybkości drukowania; wskaźnik gotowości urządzenia do druku oraz gniazdo zasilania. Oczywiście ilość tych elementów i funkcji różni się w zależności od marki i ceny długopisu.

Jak wykorzystać długopis 3D w zabawach z dziećmi?

Pomysłów jest wiele, ponieważ druk 3D daje mnóstwo możliwości. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie go w celach edukacyjnych. Mniejsze dzieci mogą uczyć się alfabetu – rysowanie literek w przestrzeni to świetna zabawa, która przyczyni się do szybszego zapamiętywania liter. Podobnie z cyframi lub dodawaniem i odejmowaniem na łatwym poziome. Wydrukowane elementy można z dzieckiem liczyć lub wykonywać proste ćwiczenia matematyczne.
Starsze dzieci mogą podjąć wyzwanie odwzorowania ulubionej postaci z bajki lub komiksu, narysowania w przestrzeni wieży Eiffla lub ulubionego zwierzątka.

letter

Drukarka 3D w domu – jak ją wykorzystać?

Posiadanie takiego sprzętu to nie tylko kreatywne spędzanie czasu, ale również praktyczne. Oprócz tworzenia przy pomocy druku 3D form do zabawy, można zaprojektować i wydrukować przedmioty, które przydadzą się do użytku codziennego. Podczas tworzenia takich elementów nie ma praktycznie żadnych ograniczeń – drukarkę można wykorzystać do wyprodukowania dekoracji o ciekawej estetyce, oryginalnego klosza na lampę czy zakładek do książek. Plusem jest to, że każdy domownik może wykorzystywać ten sprzęt na swój własny sposób.
Wybierając drukarkę 3D należy zastanowić się jednak do czego będzie wykorzystywana, aby ustalić, jaki model będzie najlepszy. Przydatna może okazać się technologia druku 3D metodą SDS – Selective Laser Sintering. Konieczne jest sprecyzowanie stosowanego tworzywa (ABS czy PLA) oraz zastanowienie się, do czego służyć będą wydrukowane przedmioty (cel użytkowy czy dekoracyjny). Warto również na wstępie określić maksymalną sumę, jaką jesteśmy w stanie wydać na drukarkę.