Druk 3D – parę słów o mocnych i słabych stronach

Mamy dzisiaj do czynienia z tendencją, w której druk 3D zaczyna zaznaczać swoją obecność w coraz większej liczbie branż i rynkowych obszarów. W związku z tym, trzeba podkreślić, że coraz więcej firm, sklepów, zajmuje się dostarczaniem takich urządzeń czy wykonywaniem z ich użyciem, różnego rodzaju przedmiotów. To rzeczywiście rewolucyjna technologia, która  może sporo namieszać i zrobić sporo dobrego dla ludzi. Takie są fakty, o czym świadczy między innymi to, że wydruki z tworzyw sztucznych znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny.

 

No dobrze, mamy do czynienia z super technologią. Ale czy rzeczywiście jest tak, że ma ona tylko i wyłącznie plusy?  W tym wpisie przyjrzymy się temu, co rzeczywiście działa na korzyść druku 3d, ale zwrócimy też uwagę na to, co powinno się poddać szczególnemu przemyśleniu na wypadek, gdy mamy do czynienia z chęcią zakupu takiej drukarki. Nie przedłużając, zacznijmy od tych spraw, które stanowią zdecydowane zalety drukarek 3D.

wydruk w 3d

Przede wszystkim, drukarki 3D umożliwiają tworzenie pojedynczych przedmiotów przy relatywnie rozsądnym koszcie. Bo wiadomo, choć kupno drukarki kosztuje, to jednak jest to koszt jednorazowy, znacznie mniejszy niż organizacja profesjonalnej linii produkcyjnej. Poza tym, mamy bardzo duże możliwości wpływania na to, jak prezentuje się finalny kształt czy rozmiar drukowanego przedmiotu. Drukarki trójwymiarowe jako maszyny, są urządzeniami niezwykle precyzyjnymi. Dzięki temu, mamy też do czynienia z bardzo dobrymi rezultatami, jeśli chodzi o finalny efekt danego wydruku. Kwestia materiałów do robienia wydruków trójwymiarowych też jest interesująca, bo mamy do czynienia z bardzo mocno zróżnicowanym wachlarzem materiałów, które będą wykorzystywane do tworzenia różnych przedmiotów. Wszystko zależy od wybranej technologii – np. jeśli chcemy drukować rzeczy seryjnie to wybierzemy druk 3D SLS, jeśli chcemy drukować prototypy to raczej druk FDM.

Szalenie istotna jest też kwestia, że drukarki są przystosowane do tworzenia nawet najbardziej zaawansowanych geometrycznie form.

 

Wygląda nieźle, prawda? Oczywiście, tylko sprawdźmy jeszcze co z wadami.

 

wydruk w 3dPrzede wszystkim, w kontekście drukowania trójwymiarowego, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Zawsze potrzebny jest czas. W zależności od tego co drukujemy i jakich jest to wymiarów, sam proces drukowania może potrwać nawet kilka dni. Tak, to nie jest pomyłka. Co za tym idzie, many też do czynienia z dużym eksploatowaniem pod kątem energii. Następna rzecz – drukarki trójwymiarowe są dużymi urządzeniami i, niestety, relatywnie głośnymi jeśli chodzi o tryb pracy.

Wytwarzają też ciepło. W związku z tym, trzeba bardzo dobrze przemyśleć kwestię wyboru pomieszczenia, w którym takie stanowisko do drukowania miałoby się znaleźć. Jeśli w procesie drukowania występują błędy, na przykład takie jak odklejenie wydruku od stołu, zablokowane elementy, trzeba cały proces drukowania rozpocząć na nowo. Jeżeli chcemy drukować bardzo drobne przedmioty czy elementy przedmiotów, potrzebne jest duże doświadczenie w zakresie modelowania. No i pozostaje kwestia ceny. To wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy za samo urządzenie. A doliczmy do tego jeszcze surowce, odpowiednio skonfigurowany komputer o parametrach umożliwiających efektywną pracę drukarki. Koszta naprawdę są spore. Jeśli więc ktoś chce rzeczywiście zajmować się drukowaniem 3D na poważnie, trzeba być nastawionym na wydatki.

Przeczytaj także: https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/sejsmiczne-prace-polowe/