Druk 3D – w jaki sposób najszybciej go przyswoić?

Zakup drukarki 3D nie jest dużym problemem. Konkurencyjność marek skutkuje zmniejszeniem cen, dzięki czemu na urządzenie służące do druku przestrzennego stać praktycznie każdego. Ale o ile zakup drukarki problemu nie stanowi, to sam proces tworzenia projektów i drukowania nie jest już taki oczywisty. Cóż… Początki zawsze bywają trudne, ale jak wiemy – praktyka czyni mistrza. Jak ją skutecznie zdobyć? Sposobów jest wiele – oto te najskuteczniejsze.

zoom-drukarka3d

Kurs multimedialny.

Osoby rozpoczynające przygodę z drukiem 3D bazują głównie na informacjach zgromadzonych w Internecie. Niewątpliwie jest to jakieś rozwiązanie, aczkolwiek wiedza gromadzona w sieci może nie wystarczyć. Z profesjonalną pomocą przychodzą kursy multimedialne. Dzięki takiemu kursowi można poznać podstawy modelowania obiektów, uzyskać cennych rad w kwestii zakupu pierwszej drukarki 3D, która będzie dostosowana do potrzeb indywidualnych oraz zapoznać się z zaawansowanymi programami. Istotną wiedzą jest również umiejętność konserwacji, słowem – dbania o urządzenie. Kursy multimedialne najczęściej występują w dwóch wariantach – kurs dla początkujących, a także kurs dla zaawansowanych. Treści zawarte w tego typu kursach są dostosowane do wiedzy podstawowej oraz rozbudowanej. Pozostaje zasadne pytanie o cenę tej formy kursu. Oczywiście jest ona zróżnicowana w zależności od poziomu i zakresu wiadomości. Najtańsze kursy multimedialne kosztują od 49zł, a najdroższe nawet kilkaset złotych.

Podręcznik.

Jedną z alternatyw stojących w opozycji do kursu multimedialnego jest klasyczna forma wiedzy jaką stanowi książka. Dla wielu jest to spore udogodnienie, zwłaszcza, że podręcznikowi zazwyczaj towarzyszy płyta ze sporą ilością filmów instruktarzowych, jak również treści uzupełniające. Paradoksalnie ceny podręczników są niższe od kursów multimedialnych, a wiedza w nich zawarta w większości przypadków jest dedykowana początkującym. Podręcznikiem godnym polecenia w czasie rozpoczęcia przygody z drukowaniem przestrzennym jest przewodnik pt. „Świat druku 3D”, mówi nam marek Miśniakiewicz, który zawodowo zajmuje się wydrukami 3D. Jego cena wynosi niespełna 40zł, a sam podręcznik występuje także w postaci e-booka. W opisie książki autorstwa Anny Kaziunas – France możemy m.in. przeczytać :

„…W trakcie lektury poznasz budowę drukarki 3D i jej elementy składowe. Następnie zaznajomisz się z popularnymi programami pozwalającymi na przygotowanie wydruku. Nawet jeśli dopiero zamierzasz zrobić swój pierwszy projekt 3D, z tym przewodnikiem bez problemu przejdziesz przez cały proces i wydrukujesz prototyp na swojej drukarce lub w firmie świadczącej takie usługi. Dowiesz się także wszystkiego o skanowaniu 3D — połączenie możliwości drukarki 3D i technik skanowania trójwymiarowego pozwala stworzyć niesamowite projekty! Na końcu opanujesz zagadnienia związane z przemysłowym wykorzystaniem drukarek, dostępnymi materiałami oraz perspektywami rozwoju tej dziedziny projektowania. Sięgnij po tę książkę i podąż za technologicznym duchem czasu!…”

Kurs praktyczny.

Zdecydowanie najbardziej skuteczną formą zdobycia wiedzy z zakresu druku 3D jest kurs praktyczny. Na warsztatach organizowanych przez wysokiej klasy specjalistów przemyca się najwięcej treści teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych. Działania pod okiem specjalisty na profesjonalnych urządzeniach pozwolą mocno się rozwinąć. Ogromną zaletą tej formy kursu jest również indywidualne podejście wykładowcy do kursanta. Kurs praktyczny niesie ze sobą wiele zalet, jednak posiada zasadniczą wadę, a jest nią cena. Najtańszy kurs weekendowy kosztuje 499zł. Wliczając w to koszty ewentualnego dojazdu i noclegu, który jest kwestią indywidualną suma ta może jeszcze wzrosnąć. Warsztaty kompleksowe organizowane w największych miastach w Polsce z zapewnieniem wszelkich udogodnień mogą trwać nawet kilka tygodni, a ich cena z pewnością przekracza wartość budżetowych drukarek 3D.

Niezależnie od formy jaką wybierzecie jedno jest pewne – warto mieć solidne podstawy, aby drukowanie przestrzenne pozwalało na dalszy rozwój i nader wszystko – sprawiało radość.