Postępy współczesnej medycyny –zastosowanie druku 3D

Wydaje się, że czasy kiedy ludzkość gnębiły różnego rodzaju choroby i epidemie już dawno minęły. Dostępnych jest coraz więcej leków, szczepionek, które mają na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju wirusów. Owszem, zbierające duże żniwo choroby nie są nam raczej groźne. Istnieje jednak wiele innych schorzeń, które męczą współczesnego człowieka. Są to zarówno choroby, jak i wszelkiego rodzaju urazy.

Zdrowie na wagę złota

Zdrowie jest jedną z wartości w naszym życiu, której nie można kupić. Warto dbać o zdrowy tryb życia, chociaż nawet to nie gwarantuje tego, że nic nam nie zagraża. Ciężko jest dbać o zdrowie w dzisiejszych czasach. Zakorkowane miasta są skupiskiem spalin i dymów z komina, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan czystości powietrza. Mieszkańcy dużych aglomeracji są narażeni szczególnie na choroby płuc. Innym czynnikiem, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie jest chemia stosowana w żywności. Ciężko jest znaleźć produkty spożywcze, które nie będą nafaszerowane jakimikolwiek ulepszaczami, wzmacniaczami smaku, konserwantami itp.
Te i wiele innych czynników oddziałuje w mniejszym lub większym stopniu na nasze zdrowie.

reka

Medycyna się rozwija

Pomimo, że nasze życie jest zagrożone tak wieloma czynnikami, medycyna stara się wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów. W specjalnych ośrodkach badawczych cały czas prowadzone są prace nad nowymi lekami, ulepszane są już te istniejące. Jesteśmy w stanie walczyć z coraz większą liczbą bakterii i wirusów. Jednakże medycyna to nie tylko lekarstwa, ale także wszelkie zabiegi i operacje ratujące życie albo znacznie poprawiające jego jakość. Konstruowane są coraz to nowsze narzędzia wspomagające lekarzy w codziennych wyzwaniach. Jednym z przełomowych etapów w medycynie było wykorzystanie druku 3D do tworzenia protez i prototypów. Na świecie znane są przypadki rekonstrukcji twarzy właśnie dzięki zastosowaniu technologii 3D. Ta forma tworzenia różnego rodzaju form i protez znalazła zastosowanie w stomatologii, gdzie można stworzyć indywidualnie dopasowane plomby bądź implanty. Istnieją osoby, które dzięki wykorzystaniu specjalnie opracowanych protez kończyn mogą sprawnie korzystać z uroków życia. Jest to duża nadzieja dla ludzi, którzy stracili części ciała w wyniku wypadku lub choroby. Technologia ta przyczyniła się również do wykonania ażurowego gipsu, który nie dość, że spełnia wszystkie funkcje jak jego pierwowzór, to jeszcze jest lżejszy, bardziej estetyczny i higieniczny.

reka

Chociaż ciężko w to uwierzyć ale druk 3D znalazł już zastosowanie nawet przy tworzeniu naczyń krwionośnych, tkanek, skóry a nawet komórek macierzystych.

Jak widać technologia druku 3D jest coraz bardziej związana z współczesną medycyną mówi doradca http://3d-up.pl/. Jeśli nadal będzie wykorzystywana w dobrym kierunku, istnieje duża szansa na rozwiązanie problemów wielu schorzeń. Jest to dziedzina, która cały czas się rozwija. Drukarki 3D cały czas są ulepszane pod kątem procesów do których będą przeznaczone.