Wbrew pozorom usługi związane z drukiem 3D nie są przesadnie skomplikowane, a ich ceny notorycznie stają się niższe. Dzieje się na skutek dynamicznego rozwoju owej branży – z roku na rok powstaje coraz więcej profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się drukowaniem w tej formie. Jakie czynniki mają największy wpływ na wycenę i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zlecenia? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Ceny najpopularniejszych usług.
W większości przypadków najniższe ceny związane z usługami opiewającymi w drukowanie w formacie 3D rozpoczynają się od 100zł. Ostateczna kwota tak naprawdę jest szacowana na podstawie pliku z modelem trójwymiarowym – może on zostać przygotowany w dowolnym programie typu CAD, lecz zapisu należy dokonać w formacie STL. Plik jest warunkiem dokładnego i całkowitego podsumowania kosztów usługi, a większość marek wycenia je na podstawie trzech uniwersalnych kryteriów. Pierwszy z nich dotyczy zużycia materiału modelowego. Nie bez znaczenia jest również zużycie materiału pomocniczego. Po obliczeniu zużytego materiału ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę jest czas drukowania – ten może się różnić ze względu na wielkość, lub formę danego modelu. Przyjęło się, iż im bardziej skomplikowany model, tym dłuższy czas drukowania, a co za tym idzie – wyższa cena.
Wycena to nie taka prosta sprawa.
Ustalenie ostatecznej ceny to nie zakup bułek w osiedlowej piekarni. Proces ten często trwa nawet do kilku godzin. Oczywiście jeśli chodzi o wydruk jednego modelu – czas ten jest znacznie krótszy. Większość zleceń dotyczy kilku modelów, lub serii – warto pamiętać, że w takiej sytuacji każdy model winien być zapisany w oddzielnym pliku, co znacznie ułatwi pracę osobie zajmującej się drukowaniem. Większość marek respektuje następujące programy typu CAD :
- BricsCAD
- Freeform
- Geomagic Sculpt
- Geomagic Design
Wykorzystanie tego typu programów znacznie przyspieszy proces wykonywania zlecenia. W przypadku korzystania z programu, którego dana marka nie obsługuje zaleca się wysyłkę w formacie standardowym, czyli jednym z IGS, SAT oraz STP, tłumaczy pan Marek, który zajmuje się drukiem 3D od wielu lat. Aby unaocznić skalę kosztów warto posłużyć się przykładem – Kubek o wysokości 10cm, średnicy 76mm oraz grubości 8mm w formie klasycznej kosztuje w granicach 400-550zł.
Modelowanie i skanowanie.
Wiele osób nie jest w stanie wykonać projektu ze względu na brak możliwości, lub umiejętności. W ofertach większości firm zajmujących się szeroko pojętym drukowaniem w formacie 3D istnieje możliwość stworzenia takiego projektu na zlecenie. Plik tworzy się z zachowaniem uwag klienta na dwa sposoby – pierwszy polega na modelowaniu 3D, zaś drugi na skanowaniu 3D. Czym różnią się obie metody? Modelowanie odbywa się na podstawie dokumentu z kolei fundamentem skanowania jest element fizyczny. Ceny za tę usługę nie są przesadnie wygórowane – tu wszystko zależy od poziomu trudności projektu.