Grzałki przemysłowe – rodzaje i charakterystyka

Grzałka jest podstawowym urządzeniem grzewczym, zamieniającym prawie całą pobraną energię elektryczną w energię termiczną, czyli ciepło. Elementy grzejne są niezbędną częścią bardzo wielu dziedzin przemysłu, np. jako niezbędny moduł linii technologicznych, ale również masowo używa się ich w sprzęcie gospodarstwa domowego. Dzięki bogactwu oferty rynkowej można bez problemu dobrać wyroby idealnie dopasowane do potrzeb w zakresie temperatur i innych parametrów technicznych.

Grzałki przemysłowe – rodzaje

W szeroko rozumianym przemyśle i wszelkiego rodzaju procesach technologicznych, w których konieczne są wysokie temperatury, niezbędne jest wykorzystanie urządzeń grzejnych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów grzałek przemysłowych, m.in.:

  • opaskowe,
  • patronowe,
  • rurkowe.

Jednymi z najpopularniejszych są grzałki przemysłowe patronowe (https://sinkoplex.pl/produkty/6/grzalki-patronowe), które wykorzystywane są głównie do ogrzewania ciał stałych. Dzięki specyficznej konstrukcj  emitują one nieporównywalnie dużą ilość ciepła w stosunku do małych rozmiarów urządzenia. Warunkiem prawidłowej pracy grzałki jest jej odpowiednie dopasowanie w dole montażowym.

Grzałki przemysłowe opaskowe

W grzałkach opaskowych element grzejny izolowany jest ceramiką steatytową lub mikanitową i zabezpieczony został płytą wykonaną ze stali nierdzewnej albo z mosiądzu. Jeśli grzałka wykonana jest z ceramiki, dodatkowym elementem izolującym jest fibra ceramiczna. Grzałki opaskowe wykorzystuje się m.in. w przetwórstwie tworzyw sztucznych, przy ogrzewaniu dysz i rur przemysłowych, a także w pakowarkach, ekstruderach, wytłaczarkach czy wtryskarkach.

Grzałki przemysłowe patronowe

W grzałkach patronowych płaszcz zaprojektowano z żaroodpornej stali nierdzewnej lub mosiądzu. Element grzejny powstał z osadzonego w ceramice albo tlenku magnezu, przewodu oporowego. Grzałki przemysłowe patronowe charakteryzują się odpowiednią wymianą ciepła, utrzymywaniem temperatury, wysoką odpornością na utlenianie i korozję, bardzo dobrą wytrzymałością na uderzenia, a także drgania. Grzałki patronowe służą w przemyśle tworzyw sztucznych, odlewnictwie i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc w niewielkiej przestrzeni.

Grzałki przemysłowe rurkowe

Grzałki rurkowe występują w bardzo wielu rodzajach, m.in. proste, gięte, wulkanizowane, radiatorowe, płaskie, w kryzach, elastyczne czy w osłonie teflonowej. Do ich produkcji wykorzystuje się walcowanie, dzięki któremu zwiększa się zagęszczenie tlenku magnezu. Poprzez ten proces grzałka rurkowa może osiągać dużą moc w stosunku do swojej powierzchni. Używa się ich w aparaturach laboratoryjnych, chłodnictwie, kolejnictwie czy przy procesach przetwórczych w spożywce.