Bo sklejanie modeli samolotowych Luftwaffe to relikt minionej epoki. Bo grzebanie w silniku wysoko sprężynowym Golfa II to relikt zarania wieku. Bo konstruowanie prostopadłościanu z gramatury brystolu to relikt 5kl szkoły podstawowej. Stwórz drukarkę 3D i wzbij się na najwyższy poziom konstrukcyjnego prestiżu.
DIY.
Rozwinięcie i spolszczenie skrótu to nic innego jak – zrób to sam. Jest to zestaw montażowy z odpowiednimi instrukcjami opowiadającymi o tym jak wykonać samemu coś co będzie niewątpliwie pożyteczne i satysfakcjonujące. W tym przypadku warto się skupić na skonstruowaniu drukarki 3D, którą paradoksalnie można wykonać i bez montażowego gotowca, ponieważ korzystając z innej drukarki w tym formacie można ów zestaw stworzyć samemu. A ponieważ jest to najwyższa z możliwych szkoła jazdy – skupmy się na uproszczonej formie DIY. Aby zmontować urządzenie potrzeba trochę cierpliwości, szczyptę precyzji i garść pieniędzy. Motywacją niech będzie fakt, iż za nową drukarkę należy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, zaś za elementy zestawu montażowego zapłacimy nawet mniej niż 3000zł. W przestrzeni internetowej znajduje się szereg zupełnie darmowych projektów drukarek 3D jednak są one dość szablonowe i proste, zatem nie należy spodziewać się cudów w przypadku późniejszego użytkowania. Toteż warto na wstępie dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania i ewentualne przeznaczenie.
Montaż.
Po odpowiednim doborze drukarki i wykonaniu projektu należy przystąpić do skompletowania niezbędnych elementów konstrukcyjnych. I tutaj wbrew pozorom może się pojawić wachlarz kilku problemów. Części dedykowane danemu modelowi mogą być przestarzałe, te nowocześniej usposobione zaś drogie. Warto więc skonsultować swój projekt i poszczególne składowe ze znawcą tematyki, a gdy nie mamy kogoś takiego ostatecznością jest poczytanie forów internetowych – w steku wielu bzdur i ślepych zaułków da się czasami wyłowić prawdziwą perłę. W naszym kraju można aktualnie dostać praktycznie wszystkie części, jednak nie opłaca się polegać na jednym źródle. Dlatego z uporem warto śledzić sklepy internetowe, aukcje, serwisy ogłoszeniowe, markety budowlane oraz sklepy informatyczne. Czasami ceny mogą być bardzo zróżnicowany, a przecież – nikt nie zamierza przepłacać. Podstawowe części niezbędne do skonstruowania drukarki 3D to m.in. silniki krokowe, łożyska, prowadnice, paski zębate, podgrzewany stół roboczy, szkło, elementy scalające układ elektroniczny, zasilacz i rzecz jasna – głowica. Kolejnym etapem konstrukcyjnym jest montaż. Na etapie montowania istotną rolę odgrywa precyzja – minimalny błąd może skutkować nie tylko na jakości wydruku, ale na ogólnym funkcjonowaniu sprzętu. Ten krok przypomina przywołane na wstępie skrupulatne doklejanie kolejnych części zespołu płatowca w przypadku samolotu.
Oprogramowanie.
Ostatnim krokiem jest oprogramowanie i tutaj nie ma większych problemów technicznych, są za to finansowe. Warto odłożyć wyższą kwotę na oryginalne oprogramowanie, ponieważ tylko takie da nam możliwość poszerzenia funkcji w przyszłości oraz wielu modyfikacji. W tym przypadku warto spytać o radę dobrego informatyka – z tym raczej nie powinno być problemu. I choć może się wydawać, że po zainstalowaniu hostu umożliwiającego sterowanie za pomocą komputera cała reszta jest niewinną igraszką, to takie myślenie jest skrajnie błędne. Od tego momentu zaczyna się żmudny do szpiku kości proces kalibracji opiewający w ustawienie parametrów. Choć trwa to długo i musi zostać opracowane w najdrobniejszym detalu satysfakcja z użytkowania jest ogromna. Zatem jeśli masz trochę wolnego czasu i chcesz go spożytkować w oryginalny i satysfakcjonujący sposób nie zastanawiaj się długo. Już teraz wyrusz na podbój części, które pozwolą drukować rzeczy w formacie 3D i rozwijaj zarówno siebie, jak i swoją konstrukcje.