Każdy szanujący się koneser muzyki wie doskonale, że właściwe rozmieszczenie źródeł dźwięku w pomieszczeniu pozwala na uzyskanie optymalnej jakości odtwarzania i słuchania. I od razu postawmy sprawę jasno – kredensy, stoły i krzesła nie powinny wchodzić tutaj w grę. To stojaki głośnikowe zostały specjalnie zaprojektowane, aby wydobyć z głośników to co najlepsze! Co należy o nich wiedzieć i jak je wykorzystać w praktyce?
Rola stojaków głośnikowych
Zacznijmy od tego że właściwie dobrany i umiejscowiony stojak pod głośnik ma olbrzymią moc jeśli chodzi o uzyskanie pożądanej jakości dźwięku. Umożliwia prawidłowe zarządzanie wibracjami, jednocześnie redukując wczesne odbicia i zapewniając odpowiednią ilość wysokich tonów wydobywanych ze sprzętu audio.
Powiedzmy, ze ustawimy nasze głośniki na stole. Od razu pojawia się poważny problem, a jest nim sama powierzchnia blatu. Jeżeli taki blat stołu znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie głośnika to jego powierzchnia będzie powodować wczesne odbicia, które zabarwiają i zniekształcają dźwięk. Z tego samego powodu sugeruje się na przykład odsuwanie głośników od narożników mieszkania i ścian. Przedstawiony problem nie istnieje jeżeli zdecydujemy się na zakup stojaków pod głośniki. Jest to szczególnie przydatne w obszarze niskich częstotliwości, ponieważ ta część widma dźwiękowego jest bardziej wrażliwa na odbicie w powierzchniach. Nie mniej istotna jest zapewniana przez takie stojaki izolacja mechaniczna, w tym wypadku rozumiana jako odsprzęganie między głośnikami a podłogą.
Jakie stojaki pod głośnik wybrać?
Odpowiadając na tak postawione pytanie należy brać pod uwagę kilka ważnych zmiennych. Przede wszystkim chodzi o to, aby stojaki zapewniały stabilność instalacji. Podstawki stojaka powinny bez problemu utrzymać ciężar sprzętu audio – najlepiej unikać w tym wypadku konstrukcji łączonych i pokusić się o stojaki, które stanowią jednorodny system.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, o różnych kształtach i gabarytach. Zazwyczaj stojaki pod głośnik są wykonane na bazie ramy stalowej, często malowanej proszkowo. Mamy też do wyboru praktyczne standy, umożliwiające postawienie głośników na jak najbardziej optymalnej wysokości, zapewniającej najlepszy odsłuch. Jeżeli chodzi o materiał z jakiego są wykonane, to warto zapamiętać iż znacznie gorzej sprawdzają sią w praktyce konstrukcje ażurowe, a zatem te wyjątkowo lekkie. Stojak nie powinien też mieć pełnej ścianki z przodu, gdyż takie rozwiązanie może zniekształcać tony.